מהו בקבוק היין היקר ביותר בעולם? לא קיים דירוג רשמי למדד הזה, אבל יצרן היין ההונגרי Royal Tokaji טוען לכתר. בקבוק יין Essencia משנת 2008, יעלה לכם 40,000 דולר (כ-138 אלף שקל) ו-11 כאלה כבר נמכרו מאז שהוא הושק בשנת 2019.

זה נתון לא רע, בהתחשב בכך שיוצרו רק 20 בקבוקים מהמהדורה הזו. הבקבוק, ליטר וחצי תכולתו, עוצב על ידי אמן הזכוכית ג׳יימס קרקס. ״אסנצ׳יה״ הוא יין מתוק המופק מענבי טוקאי אוסו איכותיים, ודורש תנאי מזג אוויר ספציפיים ולא מעט עבודה לשם ייצורו, ככל הנראה, מה שאמור להצדיק את תג המחיר המופרך. אה, ויש גם יישון של 10 שנים לפני ההוצאה לשוק.

היינות של Tokaji כבר הפכו לשם-דבר בתרבות הפופולרית (עד כמה שמותגי יין יכולים) - הם זכו, למשל, לחיבתו של האפיפיור פיוס העשירי, והוזכרו בסרט ״דרקולה״ של בראם סטוקר משנת 1992. הם מיוצרים במחוז טוקאי ההונגרי, שהוא אחד מיעדי התיירות הפופולריים במדינה חוץ מבודפסט. דבר ייחודי נוסף בהם הוא הגודל - נדרש אישור מיוחד מהממשלה ההונגרית כדי לייצר בקבוקי משקה בנפח של ליטר וחצי.

בין הרוכשים הראשונים של יין ״אסנצ׳יה״ נמנים החנות הלונדונית Fortnum & Mason ואספן יינות מבייג'ין. היצרן מעריך שמחיר היין רק יעלה עם הזמן, למרות שהוא מאיץ ברוכשים לשתות אותו ולא סתם להניח על המדף.