"אני עופרה, גרושה בת 29 עם ילד, והגרוש שלי לא משלם מזונות ובכלל לא מתפקד כאבא. אני מרוויחה רק 6,000 שקלים בחודש וקשה לי מאד להסתדר עם סכום כזה ולשלם שכר דירה, חשבונות, אוכל, גן ילדים ועוד הוצאות. אני תמיד דחוקה בכסף, תמיד במינוסים מנסה לשרוד.

"כשהכרתי את יוסי, מבוגר ממני בעשור וגרוש עם שלושה ילדים היה לי פתאום אוויר. הוא עשיר מאד ופינק אותי. נסיעות לחו"ל ומסעדות יוקרה שעולות כמו חודש של שכר דירה שלי, הוא קנה לי מותגי יוקרה, קנה לבן שלי את הצעצועים הכי יקרים. היה לי מאוד מחמד אתו בהתחלה ונשאבתי לקשר הזה מבלי לחשוב על כלום חוץ מלהסתדר בבנק.

"עם הזמן הוא התחיל לזייף. פתאום יצא בערבים ולא חזר, כיבה את הטלפון באמצע היום לכמה שעות, התנהג מוזר. חשדתי והתחלתי לחטט וגיליתי לתדהמתי שאני לא היחידה בחייו. במקביל אלי הוא נפגש ושוכב עם כל מה שאפשר ולא יודע שובע. אני יודעת שהוא קונה מתנות יקרות לעוד כמה בחורות, שוכב איתן במיטה שלנו אצלו בבית. אני רואה שערות בלונדיניות על המיטה ואני שחורת שיער, כוסות בכיור עם שפתיים אדומות ששתו מהן, תכשיטים מפוזרים במיטה, חוטיני בפח באמבטיה ועוד מיני ראיות מפלילות.

"כשניסיתי לומר לו משהו והוא מיד התפרץ עלי, קרא לי חולת נפש אובססיבית ואמר שאם זה לא מתאים לי - אני יכולה ללכת.

"אני הולכת עם עלבון פנימי יום יום. אני מתה להעיף אותו אבל לא יכולה בלי הכסף שלו, אני שותקת בעודי יודעת שהוא לא נאמן לי. נהייתי אישה קטנה, שקטה ועצובה. איבדתי את עצמי ואני נשארת עם גבר שלא מכבד אותי, לא מעריך אותי ואני אפילו לא יודעת למה הוא צריך אותי. אני מתחנפת אליו ועושה מה שהוא רוצה רק שלא יפסיק לי את זרם הכסף. אני לא יכולה לחשוב על חזרה לחיים הקודמים שלי. גם הילד שלי התרגל לשפע ואני לא יודעת מה לעשות. אני מאד חלשה לידו".

"את כמו נרקומנית"

עופרה,

את שבויה מרצון.

הכי קל לי לומר את המתבקש - תעזבי אותו ומהר והכסף לא שווה את עגמת הנפש והנזק בטווח הארוך. את זה כל אחד ברחוב יגיד לך בלי לעפעף. אבל מי שלא נמצא בתסבוכת הזאת קל לו להפציץ בססמאות ריקות ולא ישימות.

קל זה בטוח לא. לכסף יש הרבה משקל בחיים והתחושה שהכל אפשרי ממכרת. לרדת ברמת החיים זה קשה מאד ובעיקר כשיש לך את האפשרות להמשיך לקבל עוד ועוד תמורת השפלה. את חיה בלי דאגה כלכלית, מבזבזת וקונה בלי חשבון וזה ממכר בדיוק כמו קראק או הירואין. בסיפור הזה את הנרקומנית - סופגת השפלות מבליגה, מצטמצמת והעיקר שתספק לי את "המנה".

את נמצאת כרגע בתסבוכת. מבחינתך לוותר על יוסי זה אומר לוותר לא רק על תיקי הפרדה והגוצ'י אלא ממש לוותר על הלחם והאורז. את תלויה בו כלכלית באופן מלא והוא מנצל את הסיטואציה. הוא יודע שלא תלכי לשום מקום ולכן הוא מרשה לעצמו לזלזל בך, לשכב עם אחרות ואפילו לא לטרוח להסתיר זאת מפניך. הוא משאיר ראיות בזירה ולא מעניין אותו שתדעי. ואת מצידך ממשיכה לספוג ובכך מסמנת לו שאת מסכימה לתנאים כי גם הוא מבין שאת כלואה במזומנים.

אני מבינה ממך שאת רחוקה מבשלות לפרידה ולכן להציע לך להיפרד בשלב הזה זה לא ישים ובשביל זה את לא צריכה אותי. יש לך את התובנה הזאת אצלך בראש, את מבינה יפה מאד שאת במקום רע והגעת לשפל שלך - הכי נמוך מבחינה רגשית.

לעזוב את השפע החומרי זה קשה ולא משנה כמה צדקנים יצקצקו בלשונם. הפתרון של התסבוכת הזאת לא יהיה בטור אחד או בשעת שיחה. רק טיפול של ממש שבו תביני מדוע את נמצאת בסיטואציה הזאת , איך הגעת לזה? למה הדימוי העצמי שלך כל כך נמוך? ולמה את מוכנה לחיות בתנאים שנוגדים את האני מאמין שלך? הפכת לאישה מוכה ואת עדיין שם.

טיפול יגרום לך להבין שאין סכום בעולם ששווה בגידה בעצמך, ואין אדם שמאושר בתנאים שאת חיה כרגע. התמכרות שלך היא כמו בית סוהר עם עבודות פרך ועינויים. יש דרך לצאת מזה אבל השלב הראשון הוא שלב ההכרה של המצב האמיתי מבלי למצוא צידוקים או לייפות. נרקומן הוא נרקומן ועד שלא תודי בכך שאת מוכה, מושפלת ומכורה ל"סם" גם לא תטפלי בזה.

הצעד השני הוא התרחקות בלב. עוד לא פיזית - רק בלב. תתחילי לחשוב על החיים שלך בלעדיו. ולדמיין את עצמך עובדת יותר, מבזבזת פחות, עצמאית ולא תלותית ,אמא יותר חמה לילד שלך באהבה ולא בחומר. תתחילי לשנות את מחשבותיך על הגבר שאיתך ומתלות והערצה אליו זה יהפוך לסלידה.

תתחילי מזה ומשם תמשיכי אל היעד הסופי. יום הניצחון שלך יהיה יום הפרידה שלכם.

>> רוצים להתייעץ עם יעל ברון בנושא זוגיות?
 בבקשה: Yaely_b4@walla.com
 
>> לכל הטורים של יעל ברון
 
הורים - כל מה שאתם צריכים לדעת