שנות החמישים

במהלך מלחמת העולם השנייה, בסוף שנות השלושים ועד אמצע שנות הארבעים, הבגדים הושפעו מאוד מהמצב הכלכלי הירוד והמיעוט בבדים. המראה היה פשוט ומורכב ממה שהיה אפשר למצוא. עם סוף המלחמה, בדים בדוגמאות שונות הפכו לזמינים מבחינת הכמות, האיכות והגיוון, וכך, במיוחד בארצות הברית, קמה אופנת שנות חמישים שפשוט פרחה. האושר שהמלחמה הסתיימה בא לידי ביטוי בצבעוניות ושמחה פסטלית.

לאחר המלחמה
האושר שהמלחמה הסתיימה בא לידי ביטוי בצורת הלבוש. | צילום: getty images
 

הנשים היו הנהנות העיקריות. השמלות התאפיינו בבדים עשירים, ולבשו מבחר גדול של בדים במגוון דוגמאות, שהיו עשויים מצמר, עור ואפילו ניילון. המעצבים השתוללו עם הצבעים, שהיו בהירים ושמחים. תחילת שנות החמישים התאפיינו בצמיחה כלכלית אדירה בעיקר בארצות הברית, שהביאה לעולם את הבשורה הגדולה באופנה באותה התקופה. נשים יכלו יותר מתמיד לבטא את עצמן באמצעות הבגדים, ובעיקר בזכות עושר האפשרויות שהיה פתוח בפניהן. 

בגדי נשים בתחילת שנות ה-50
נשים יכלו לבטא את עצמן באמצעות הבגדים. | צילום: getty images

היום שאחרי המלחמה

רוב הגברים חזרו לאחר המלחמה לעבודה, הנשים היו בעיקר עקרות בית ותקופת תחילת שנות החמישי התאפיינה בעלייה בילודה. זה בא לידי ביטוי בעלייה משמעותית בקניית הלבשה תחתונה סקסית. נשים רצו להיראות טוב בעיקר עבור הבעלים שלהן. המראה הנכון באותה תקופה היה מותן רזה, ירכיים מעוצבות וישבן עגול, מעוצב ומלא. בהשוואה להיום, המראה היה טבעי יותר עבור רוב הנשים, אבל הלחץ עליהן להיראות ככה היה אדיר – קצת כמו היום. 

הלבשה תחתונה
נשים רצו להיראות טוב בעיקר עבור הבעלים שלה, מה שהתבטא בהלבשה התחתונה | צילום: getty images

הגזרות היו צמודות ומדגישות את הגוף הנשי, אבל בצורה מהוגנת ומעודנת. הברכיים מוסתרות תמיד מתחת לחצאיות או מכנסיים באורך שלושה רבעים. הלבוש היה מחויט, והיו אינספור אביזרים משלימים כמו כפפות אלגנטיות וכובעים קטנים.

על פי המראה היה אפשר להבחין בשנות החמישים בדיוק לאיזה מעמד השתייכת. היה סטייל שונה לכל אאוטפיט בהתאם לצורך – לעבודה, ליציאה בערב, למפגש עם חברים, לבית וכולי. באותם השנים הלוק היה מאוד ברור ואי אפשר היה באמת למצוא פריטי אופנה אחרים, מלבד מה שהיה אופנתי. היו הרבה סטים תואמים, והיה מקובל שכל המשפחה מתלבשת אותו הדבר. האם והבנות באותם הבגדים, וכך גם האב והבנים. 

בגדי העבודה של הגברים
לבוש שונה לעבודה, ליציאה בערב, למפגש עם חברים, וכו' | צילום: getty images

בני הנוער נהיים פקטור בשוק האופנה

בערך באמצע שנות החמישים, החלה פתאום לפרוח אופנה לבני נוער. הפריחה הכלכלית הביאה לכך שאנשים הוציאו יותר כסף על ביגוד, ובני הנוער הפכו גם כן לקהל מטרה. הם קיבלו דמי כיס מהוריהם, היה להם יותר זמן פנוי והחשיפה לטלוויזיה ולסרטי נוער ,שהפכו לפולאריים, הביאו לכך שחברות רבות החלו להוציא קטלוגים ייעודיים לבני נוער וילדים. החלו לצאת שמלות לנשפי סוף שנה לנערות, שמלות לערבי ריקודים, ולקראת סוף שנות החמישים התחילו כבר לראות את החצאיות נצמדות יותר לגוף. לקראת סוף העשור נשים החלו ללבוש מכנסיים ארוכים ואף קצרים. 

אופנת שנות ה-60
עושים אהבה ולא מלחמה. | צילום: getty images

 שלום עולמי ואהבה חופשית: עולם האופנה בשנות השישים

אחד העשורים הכי משפיעים בתחום האופנה הוא העשור הזה. כל כך הרבה מסורות וקיבעונות נשברו בשנות השישים, וזה בא לידי ביטוי בצורה מאוד בוטה גם באופנה. שחרור מיני, שלום עולמי ואהבה חופשית באו לידי ביטוי בסגנון הלבוש המוחצן. אם עד שנות השישים האופנה הייתה מאוד מקובעת, ברורה ומוכתבת, הרי שבעשור הזה הבחירה האישית הייתה מאוד גדולה. 

מיני
'"דור המיני" | צילום: GETTY IMAGES, GETTYIMAGES
 

חצאית המיני הומצאה על ידי מרי קוואנט וג'קי קנדי, והייתה אייקון אופנתי עם כובעי הצילינדר שלה.

תחילת העשור עדיין התבטאה באלגנטיות. נשים לבשו מטפחות ראש, חליפות עם ג'קטים קצרים ומרובעים ושמלות פשוטות וגיאומטריות. אודרי הפבורן וברג'יט ברדו האגדתיות חיבבו את מכנסי השלושת-רבעי, ובעקבותיהן כמובן הלכו כל שאר הנשים.

אופנת שנות ה-60
הדפס | צילום: GETTY IMAGES, GETTYIMAGES
 

חצאיות מיני וצבעי ניאון

 המותניים היו עדיין הדוקים והחצאיות פעמון רחבות, אבל כל זה היה נכון עד אמצע העשור, כשמגמות האופנה השתנו בעיקר מכיוון בריטניה. העולם היה שייך לצעירים, ומעצבי האופנה כיוונו אליהם. הביקיני הומצא, וכוכבי הטלוויזיה והקולנוע יישרו קו עם המודרניזציה של האופנה. אפשר לומר ששנות השישים היו כמו בועה שהתנפצה, ונשים הראו יותר עור מאי פעם.

עוד המצאה של העשור היו בדי הפוליאסטר וה-PVC, והצעירים חגגו איתם. אנשים התלבשו בהדפסים פסיכידאליים, צבעי ניאון זרחניים, שמלות בצורת קופסא והרבה סטים תואמים. מכנסי הפדלפון הומצאו בעשור הזה וחזרו אלינו הרבה שנים לאחר מכן במגוון סגנונות. הג'ינס היה המכנסיים האולטימטיביים, כמובן בגזרת פעמון, ובדי הבאטיק היו הכי פופלריים בקרב הצעירים ההיפים, כמו גם הדפסי הפייזלי. הטוניקות היו שוס והפונצ'ואים נראו בכל מקום. 

אופנת נוער בשנות ה-60
חופש מגיוס, ההתבגרות על רקע חוסר בטחון והתערערות המעמדות הביאה לחופש אדיר של יצירתיות. | צילום: getty images
 

כל הנשים הדביקו ריסים מלאכותיים, והתסרוקות היו במגוון אורכים וסגנונות. אבל, כשנשים החלו להרגיש יותר שוות ערך לגברים, התספורות הקצרות נכנסו לאופנה והלבוש "הגברי" נכנס גם הוא. היה אפשר לראות חולצות צרות בעלות צווארון נמוך וכפתורים, בדי פוליאסטר ואקריליק וחליפות גבריות.

ליוויס וצבעוניות שנות ה-60

אצל בני הנוער ג'ינס ליווי'ס שלט, הצבעוניות השתוללה ולונדון הייתה על המפה. בריטניה יצאה מהמשבר הכלכלי שפקד אותה לאחר מלחמת העולם השנייה, ולכל אלו הצטרפה תחושת המיאוס מהסדר הקיים ומפוליטיקה. החופש מגיוס, ההתבגרות על רקע חוסר בטחון והתערערות המעמדות הביאה לחופש אדיר של יצירתיות, מהפכנות והגדרה עצמית. זה היה אולי העשור הראשון שלונדון הובילה את הקו האופנתי, בעוד פריז משתרכת אחריה.

שמלת נוער משנות ה-50
צילום: GETTY IMAGES, GETTYIMAGES

 

מצד אחד, היו ילדי הפרחים האמריקאים. ומצד שני, היו הרוקיסטים והביטלס. אלו הביאו שלל סגנונות, ביניהם גם סגנון הבדים והקישוטים מהודו. העושר הזה הביא כאוס אופנתי, אבל אנשים הרגישו שהם יכולים לבטא את עצמם הרבה יותר באמצעות הלבוש.

לבוש שנות ה-60
צילום: getty images

 

_OBJ