מעצרו הדרמטי של אובידיו גוזמן (28) ממשיך להסעיר את כלי התקשורת במקסיקו ובארה"ב, ולראשונה מאז מעצרו (ושחרורו השערורייתי) - הלילה נחשף סרטון המעצר של בכיר הקרטל המקסיקני ובנו של ברון הסמים חואקין "אל צ'אפו" גוזמן.

גוזמן ג'וניור הוא אחד מבין 10 הילדים של סוחר הסמים המפורסם ומנהיג קרטל סינלואה בעבר שכלוא בימים אלה בארה"ב.

לפני כשבועיים, גוזמן הצעיר כבש את כותרות כל העיתונים והאתרים ברחבי העולם לאחר שנעצר בקוליאקן על ידי כוחות הצבא המקסיקני – זאת רק כדי להשתחרר כמה שעות מאוחר יותר בעקבות קרב יריות אימתני שהתפתח מחוץ לאחוזתו בהובלת פעילי הקרטל של אביו שהיו מוכנים לעשות הכל כדי לשחרר את ממשיך דרכו.

בתיעוד המעצר אשר צולם על ידי אחד החיילים, ניתן לראות כיצד גוזמן נכנע לכוחות הצבא ויוצא מביתו עם ידיו מורמות.

בהמשך ההקלטה, נשמע סוחר הסמים הצעיר אומר: "אני נכנע, תגידו להם (החיילים) לעצור", וזמן קצר לאחר מכן פעילי הקרטל כבר גילו על המעצר, והחלו לכתר את הבניין בו נעצר במטרה לשחררו.

כלי התקשורת במקסיקו מפרסמים כי 8 בני אדם נהרגו במהלך המעצר, ועוד 20 בני אדם נפצעו בקרב היריות שהתפתח במקום. כמו כן, עדי ראייה דיווחו כי פעילי הקרטל השתמשו בנשקים צבאיים חריגים על מנת לחלץ את גוזמן, כולל מקלע אימתני מסוג בראונינג M-2.

כאמור, אירוע המעצר הסתיים לבסוף בשחרורו של גוזמן בעקבות הוראה מפורשת מהממשל הפדרלי במדינה, ועם פרסום סרטון המעצר יצא לכלי התקשורת אלפונסו דורזו, שר הביטחון המקסיקני, וסיפר: "הייתה יכולה להתפתח שם שפיכות דמים בקנה מידה מלחמתי. החלטנו לפתור את הסיטואציה בצורה דיפלומטית במטרה להגן על בני האוכלוסייה המקומית ולשחרר את גוזמן".

מאוחר יותר, גם נשיא מקסיקו, מנואל לופז אוברדור, התייחס לתקרית, ובהודעה לעיתונות המקומית, סיפר אוברדור כי הוא וממשלתו מנסים להימנע מאלימות ברחובות ומחפשים כעת לפתור את משבר הקרטלים במדינה בצורה אחרת לגמרי.

"זאת אסטרטגיה שונה. אנחנו כבר לא מתכוונים להילחם באלימות באמצעות יותר אלימות. אנחנו לא מתכוונים לסכן את חייהם של אנשים חפים מפשע", אמר אוברדור. "השלום ברחובות יגיע לאחר שנמצה את הדין עם הפושעים בבתי המשפט".