פחות משנה לאחר שהורשעה בפלילים, שרה נתניהו שבה לבית המשפט - ונתקלה בקריאות גנאי. רעיית ראש הממשלה הגיעה היום (שני) לבית משפט השלום בהרצליה, על מנת להעיד במשפט תביעת הדיבה של מני נפתלי, אב הבית במעון ראש הממשלה לשעבר. נפתלי תובע את ניר חפץ ואישים נוספים בגין דברים שאמרו נגדו בתקשורת. במהלך הדיון התפתח וויכוח קולני במהלכו פנה חפץ לעו"ד יוסי כהן וטען: "בינתיים מי שהתקשר אליי בניגוד לחוק הוא אתה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עם הגעתה של שרה נתניהו לדיון, פעילים צעקו לעברה "גנבת". גם עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של נתניהו ואחד הנתבעים, התייצב לדיון. במשך עדותה, שנמשכה כשלוש וחצי שעות, ניסתה להאשים את מני נפתלי בכל ההוצאות המופרזות – אך להרחיק את עצמה מהמתקפה המתואמת של סביבת ראש הממשלה.

"בכל פעם שהייתי שואלת את מני נפתלי מה הוא עושה הוא היה אומר לי 'אני סותם חורים'", טענה, "האהבה שלו הייתה להזמין חמגשיות ולסתום חורים בבית". במהלך הדיון אמרה שרה נתניהו: "הוא שופך את דמי ואת דם בני משפחתי ואני לא מדברת", 

לדבריה, "אני האדם המושמץ ביותר בתקשורת הישראלית. מני נפתלי שפך עליי אש וגופרית, פגע בי בחציי תרעלה. אני לא אדם אלים, בנו לי נרטיב בשנת 1996 ועושים 'העתק הדבק' לאותם דברים כל הזמן. אם זה היה נכון אז הרבה אנשים היו טוענים את זה. עובדה שב-10 השנים שבעלי לא היה ראש הממשלה לא צצו סיפורים, כי לא עניינתי אף אחד ומי שהיה תובע לא היה הופך לסלב".

רעייתו של ראש הממשלה הוסיפה ותקפה: "הוא מתראיין על ימין ועל שמאל, מפגין מול בית היועמ"ש ואני לא מגיבה. במשך שנים הוא משחית את האישיות שלי כמו סכינים, זה כבר לא עניין פוליטי - הוא סחף את המדינה להוצאות של מיליונים".

עוד הדגישה שלא קראה את דוח מבקר המדינה על ההתנהלות הכספית במעון ראש הממשלה - שהובילה לטענות מצד סביבת נתניהו נגד מני נפתלי ולתביעת הדיבה הנגדית. לדבריה, הדוח היה פוליטי: "אולי מני נפתלי מופעל על ידי מישהו? אני לא מעורבת בתקציבי בית ראש הממשלה, לא אז ולא היום".

מני נפתלי בבית המשפט
מני נפתלי בבית המשפט, היום

שרה נתניהו סתרה את גרסת ניר חפץ: "לא הייתי חלק מהקמפיין נגד מני נפתלי"

"אני לא אוהבת שאדם שותה מבאר ואז הולך מקיא ויורק צרורות לתוך הבאר", הוסיפה. "למה הצורך להכפיש את זה שעבדת עבורו? אם היה כל כך היה למני רע, הוא שלח שליחים שמסרו 'הוא רוצה לחזור'?". עוד הכחישה שרה נתניהו מעורבות בתדרוכים נגד מני נפתלי: "מעולם לא הייתי שייכת באופן רשמי לקמפיין הליכוד, לא נכחתי במפגשים".

בהמשך הדיון הצהירה שרה נתניהו: "אני לא שלחתי אף אחד, אני לא חלק מהקמפיין נגד מני נפתלי, ראיתי כמו כל אזרחי ישראל את מסיבת העיתונאים שקיים מני נפתלי". לדבריה, "הפעם היחידה שקניתי בלונים הייתה למני נפתלי - הוא קיבל את החגיגה הכי גדולה, קניתי לו מתנה מכספי האישי, אני היום מצטערת על זה".

עוד הוסיפה: "התפלאתי שהתקשורת מיעטה לפרסם פרטים מעדותו של מני נפתלי ומעדותה של עובדת מעון ראש הממשלה סבטלנה גורודצקי" - העובדת שהתלוננה על הטרדה מצידו של נפתלי. "זו התנהגות חמורה ופלילית. היא לא סיפרה לי בזמנו אבל זה היה מסביר למה הייתי מדי פעם להיכנס לחדר והייתי שואלת למה את נועלת את החדר? היא אמרה לי כדי שלא ייכנס אף אחד ולא הבנתי את זה אף פעם".

"כבר חמש שנים זה בפרופיל נמוך", הוסיפה, "עודכנתי מעט בהתקדמות המשפט כי היינו בתקופות לחוצות בחיינו". על נפתלי אמרה: "הוא היה אב בית מאוד חזק, שולט ביד רמה, שולט יחיד ללא עוררין, בריונות, והתנהגות לא כל כך מכובדת - כל ההתנהלות היתה אלימה, הוא היה צועק, מעליב עובדים, גם אליי דיבר בחוצפה".

לדבריה, "נפתלי ניסה לשכנע אותי לתפקיד מספר רב של חודשים, לחצו עליי לקבלו לתפקיד מלשכת ראש הממשלה, עשיתי טעות שהסכמתי להפוך אותו לאב בית ממאבטח, עשיתי טעות שהסכמתי לזה - בגלל כל פרשת המעונות האומללה שעלתה למדינה מעל 20 מיליון". עוד סיפרה כי לבנה אבנר נודע לכאורה שמני נפתלי פוטר מעבודתו כמאבטח "בגלל שפוצץ את ראשו של מאבטח אחר - לא ידעתי את זה, ואם הייתי יודעת לא היינו מקבלים אותו".

ניר חפץ
ביקש ששרה נתניהו תעיד. ניר חפץ | צילום: החדשות 12

"סיפרו שצחק במהלך השבעה של אבא שלי"

שרה נתניהו טענה גם כי בימיו כאב הבית, נפתלי צילם את העובדות והשפיל אותן - וגם "פגע בשעות העבודה לעובדים שלא אהב". לדבריה, ישנו סרטון שבו נראה מני נפתלי מכה בצחוק את אחד העובדים - באירוע שהתחיל בדאחקות והסתיים באלימות.

"זה היה לי קשה לצפייה", הוסיפה בעדותה, "לא האמנתי שדברים כאלה התרחשו בתחומי הבית". במקרה אחר אמרה שנפתלי "קפץ על גג האוטו של ראש הממשלה, הוא היה בוטה וגס רוח, אליי בטוח, לראש הממשלה פחות. סיפרו שמני נפתלי צחק במהלך השבעה על אבא שלי, תקופות ארוכות שעבר על פניי ולא שאל לשלומי, לא הציע לי כוס מים".

נתניהו התייחסה גם לטענות בנוגע לחמגשיות שהוזמנו למעון ראש הממשלה. "ראיתי ערמות של חמגשיות והייתי שואלת: 'למה כל כך הרבה חמגשיות? אנחנו לא אוכלים את זה. אתה הרי יודע שראש ה הממשלה אוכל בעבודה, יאיר צמחוני, והיו שם דברים שלא זיהיתי, אבנר היה בצופים אוכל חומוס ופלאפל, הייתי שואלת למה, והוא היה עונה מגיע לכם, ואני הייתי אומרת לו, אבל אנחנו לא צריכים את זה".

"אם ראש הממשלה רוצה לשתות, אסור לו"?

במהלך החקירה של עורך דינה, יוסי כהן, טענה נתניהו שלא היה לה כל מעורבות באוכל שנקנה למעון. "לא הייתה לי בעבר ואין לי בהווה שום מעורבות באוכל שנקנה הביתה", אמרה והתייחסה גם למועד תחילת הטענות של נפתלי נגד הזוג נתניהו: "שנה וחצי אחרי שהתפטר התחיל לעלות טענות נגדנו בתקשורת, יודעת שלאורך התקופה הוא דרש תנאים מלשכת ראש הממשלה".

עוד טענה כי חלק מהנורמות היו נהוגות גם בתקופת ראשי הממשלה הקודמים: "כשנכנסתי לבית אחרי אולמרט מצאנו במזווה המון בקבוקים של יין. גם אהוד ברק – הוא היה שותה וויסקי. לראש הממשלה יש ויסקי, גלידה ירוקה. ראש הממשלה מארח הרבה פעמים שרים ואז יש דברים שמכבדים את האורחים. ואם ראש הממשלה רוצה לשתות, אסור לו?". לדבריה, עובדים במעון לא נשלחו לקנות שמפניה מתקציב המעון.

על הודאתה בכתב האישום המתוקן בתיק המעונות אמרה: "החלטתי לחסוך, בעצת פרקליטיי, הוצאות למדינה בניהול התיק. השופט הציע גישור והסכמתי. הפרקליטות ירדה מכל כתבי האישום האיומים והקשיים שלהם".

עוד טענה כי גם פרשת רהיטי הגהן נופחה: "ראש הממשלה אוהב לשבת בפאטיו לראות קצת שמיים. כל הזמן היו מוציאים כורסאות מהבית ומחזירים. ואז החליטו לקנות כיסאות מקש מדליית אל כרמל.  אחר כך החליטו לקנות כמה כיסאות יותר נורמליים. אז קנו 4 כיסאות. זה כל הסיפור של ריהוט הגן".

עוד לפני שהחל הדיון אמר מני נפתלי לכתבים: "אגיד לה לעזוב את בלפור, הסיפור נגמר". נפתלי תובע את ניר חפץ ושורת מקורבים לנתניהו - עו"ד דוד שמרון, עו"ד יעקב בורובסקי, עו"ד שולמית אשבול, עו"ד יוסי כהן, תנועת הליכוד, אמנון זכאי ועפרה שמעוני.

העילה, לדברי נפתלי: הנתבעים ניסו לקשור בינו לבין מסקנות דוח מבקר המדינה על ההוצאות האדירות של מעון ראש הממשלה שפורסם ב-2015. מאז הפך חפץ לעד מדינה נגד נתניהו בשלושת התיקים - 1000,2000 ו-4000. 

לפני כחודשיים אישר בית המשפט לזמן את שרה נתניהו, לבקשת ניר חפץ, לאחר שלא מסרה תצהיר כתוב. חפץ טען כי דברים שאמר בריאיון עיתונאי ובגינם הוא נתבע נמסרו לו על ידי דיירי מעון ראש הממשלה בירושלים - ובפרט על ידי ראש הממשלה נתניהו ורעייתו. מכאן, לטענתו של חפץ, עדותה של שרה נתניהו היא רלוונטית ואף תוכל להפריך את הטענות נגדו.