איפה: ערוץ הילדים בפרטנר tv וסלקום tv
כמה: הביקורת נכתבה אחרי צפייה בפרק הבכורה
המלצת צפייה: לילדים שמרגישים ש"ששטוס" כבר קטן עליהם

אני לא רוצה לקרוא לעצמי מומחית ל"נינג'ה", אבל אספר שצפיתי במספר דו ספרתי של פרקים של "נינג'ה ישראל", מספר חד ספרתי של "אתגר הנינג'ה" האמריקאי ואפילו בכמה סרטונים מ"נינג'ה ג'וניור" האמריקאי. אז אפשר להגיד שבאתי מוכנה לביקורת הזאת.

מתוך אלפים, 104 ילדים עברו את האודישנים ל"נינג'ה ישראל ילדים", וזומנו למסלול המכשולים בנמל חיפה. הדקות הראשונות של פרק הבכורה הוקדשו להסברים על המכשולים, שדומים ברובם למכשולים במסלול המקורי (מלבד הקיר שמותאם לילדים באמצעות אבני טיפוס בסופו). עודד פז, אליאנה תדהר וכוכב הרשת קווין רובין מנחים את התכנית (פז ותדהר מפרשנים, רובין משדר מהקווים), וצריכים לג'נגל בין הסברים מקצועיים לחביבות כללית, נימוס והכלה כלפי הילדים המתחרים. לא הוגן עדיין להשוות אותם לכימיה הטלפתית כמעט של אסי עזר ורותם סלע, אבל אני בטוחה שבפרקים הבאים הם ישתחררו וישימו יותר דגש על כך ש"נינג'ה", בגדול, היא תכנית כיפית.

אחרי ההסברים וההכרות עם המנחים, אנחנו פוגשים את המתמודדת הראשונה, נוי פרידמן, בת 15 וחצי שעוסקת בטיפוס. פרידמן הובילה מחאה לצמצום הפערים בין בנים ובנות במקצוע הספורט בבתי הספר, והיא באה ל"נינג'ה" כדי להוכיח שגם בנות יכולות. זה טוב ויפה, וממשיך גם לאורך פרק הבכורה וכל מתמודד נראה כאילו הגיע עם אג'נדה ועם היכולת לעורר הזדהות אצל פלח מסוים באוכלוסיה  - יונתן עמנואל הוא "הדתי", נטע גפני הוא "הנמוך", עידו פידל הוא "מלך הכיתה החתיך" וכו'. שוב, זה מחזק את התפקיד הכפול של "נינג'ה ישראל ילדים" - גם תחרות בידורית וגם תכנית שחשוב לה להראות שלכל אחד יש סיכוי להפוך לנינג'ה.

אין ספק שהילדים חמודים מאוד, ושהם הכוכבים האמיתיים של המשדר. חצי מהם נראים מבוגרים מספיק כדי להשתתף ב"נינג'ה" האורגינל, וחצי מהם גורמים לי לרצות לעשות עליהם בייביסיטר (הגרסה האמריקאית מכילה מקצים לפי קבוצות גיל, ובישראלית בני 10 יכולים להתחרות בבני 15 למרות שכולנו יודעים שפיזית, מדובר בבעלי חיים שונים לגמרי). המתמודדים עושים עבודה טובה ומפתיעים ביכולות הגבוהות שלהם, בעוד שכשאני הייתי בגילם רימיתי במבחני אות החינוך הגופני.

ואם צפייה ב"נינג'ה ישראל" גורמת לכם להיות מעורבים רגשית בלי שתכננתם, חכו עד שתצפו בגרסת הילדים. לראות ילד נופל למים זה הרבה יותר עצוב מלראות מבוגר באותה הסיטואציה. הילד הזה הוא בן דוד, אחיין, אח קטן, חניך בתנועה, וכשכואב לו כואב לנו. לפעמים מתחשק לעצור את התכנית, להכריז על תיקו חינוכי ולחלק לכולם מדליות, אבל זה לא עובד ככה בדיוק. יאמר לזכותם של המנחים שהם מעודדים גם את המפסידים ודואגים שלא ילכו הביתה בתחושת תבוסה כואבת.

 

"נינג'ה ישראל ילדים" מסמלת עידן חדש של תחרויות בערוץ הילדים. עד כה, הצופים היו רגילים לתכניות נוסח "ששטוס" עם משימות פשוטות כמו למשש דברים מגעילים בחדר החושך או לסחוט ספוג אנושי, ועכשיו הם פוגשים לראשונה תחרות עתירת תקציב שכל פרק בה נראה כמו הגמר הגדול עם שמלות ערב, זיקוקים והרבה בילד אפ. ממשימות שאפשר לבצע בקלות בפעולה של תנועת נוער, עברנו למשימות רציניות ומסלול שמעורר פחד וכבוד. וזה צעד מתבקש - הילדים רוצים להרגיש מבוגרים ו"ששטוס" נראית היום לא מספיק אקסטרימית. כבר הצלחנו עם "מאסטר שף ילדים", ואני לא אתנגד ל"המרדף ילדים" או ל"מונית הכסף ילדים". גם ככה עידו עוזר לכולם עם השאלות.

"נינג'ה ישראל ילדים" משודרת בימים שני ורביעי, ב-15:00, בערוץ הילדים בפרטנר tv ובסלקום tv.